Poliüretan ve poliüre sektörü dünyada ve Türkiye de nispeten yeni sayılabilecek bir sektördür. Dünyada 30 Türkiye’de 20 yıllık geçmişe sahip sektörümüz, bu sürece kadar teknik uzmanlar ve bazı önemli üretici ve uygulayıcı kuruluşların bireysel çabalarıyla Türkiye’de bir pazar payı yakalayabilmiştir. İlk olarak sprey poliüretan köpük ile başlayan püskürtme sistemler sonrasında sprey poliüre ürününün de eklenmesiyle yalıtım ve kaplama uygulamalarında rakipsiz bir konuma yükselmiştir. Pazar payının artması yüklenici ve teknik uzmanların püskürtme sistemlere yönelişi ile beraber özellikle son yıllarda bu ürün ve yöntemlerin kullanımı artmıştır.

Sektörün gelişimini gören bazı epoksi ve likit poliüretan üreticileri püskürtme sistem pazarında yer almayı hedeflemiş fakat gerekli alt yapı eksikliği nedeniyle hem ürün kalitesi ve hem de uygulama kalitesini olumsuz yönde etkilemişlerdir. Püskürtme sistem yalıtım ve kaplama teknolojileri salt kimya bilgisi ile organize edilebilecek bir sektör değildir. Kimya bilgisinin yanında, ciddi oranda makine ve özellikle de yapı bilgisi de gereklidir. Bu üç mühendislik dalında bilgi ve tecrübe sahibi olan firmalar sprey pazarında önemli başarılara imza atmıştır. İşte derneğimiz söz konusu firmaların bir araya gelerek oluşturduğu bir ortak akıl organizasyonudur.

Derneğimizin ilk hedeflerinden biri sektörümüze zarar veren ürün ve uygulamaları sektör dışına iterken diğer taraftan var olan ürün ve yöntemleri toplam kalite anlayışıyla yükseltmektir.

Sprey sistemlerde rüştünü ispatlamış üretici ve uygulayıcılar bulunduğumuz coğrafyada öncü konumdadır. Ancak derneğimizin hedeflerinden biri de sektörümüzü Avrupa pazarı ile rekabet edebilir hale getirmektir.

7 Nisan 2018 tarihinde GreenPark hotelde 200 kişilik bir katılım ile kurucular kurulu oluşmuştur. Yoğun bir çalışma temposuyla kısa sürede örgütlenmesini tamamlayan derneğimiz çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Derneğimizle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz