SPPD GENEL KURUL İZLENİMLERİ

Sprey Poliüretan Poliüre Derneği 1. Olağan Genel Kurulu 06.10.2018 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleşti. Geçici yönetim kurulunun ve dernek üyelerinin hazır bulunduğu genel kurula alınan kararlar damga vurdu. Zaman zaman heyecanlı anlarında yaşandığı genel kurulun onur konuğu Bay Beno idi.

7 NİSAN’DAN BUGÜNE

Genel Kurul saat 14:00 de Dr. Yalçın YILDIZ’ın açılış konuşmasıyla başladı. YILDIZ konuşmasında geçici yönetim kurulunun 7 Nisan 2018 tarihinden bu yana yaptığı çalışmaları anlattı.  Bu kısacık zaman diliminde bile önemli işlere imza atıldığının altını çizen YILDIZ,  Resmi Kurumların ilk ciddi talebini Genel Kurul’da duyurdu. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından gelen talep yazısında Sprey Poliüretan Köpük Ve Poliüre ile ilgili genel ve özel şartnameler talep ediliyordu. Genel Kurulun ardından oluşturacağımız Danışma Ve Teknik Kurul gerekli çalışmaları yapacak ve resmi olarak ilgili kurumla ilk paylaşımlar gerçekleştirilecektir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN ilgili talebi;

MYK’nın ilgili talebi;

SORUNLAR ANCAK ÖRGÜTLÜ YAPIYLA ÇÖZÜLÜR

Devamında bazı serzenişlerden söz eden YILDIZ; dernek banka hesabının alınmasının bile bir ay sürdüğünü yeni dernekler için her konuda işlerin daha yavaş ilerlediğini söyledi. Sektörde bazı kişilerin ‘’ dernek bir çalışsın bakalım görelim ona göre üye olalım’’ şeklindeki yaklaşımların doğru bir tutum olmadığının altını çizdi. Dernek üyeliği konusunda sektör temsilcilerinin aksine birbiriyle yarış içerisinde olması gerekir. Unutulmamalıdır ki bugün emek veren kişilerin emekleri asla boşa gitmeyecektir. Derneğe en son üye olan firma, kendisinden sonraki üye olacak firmanın üye olma koşullarını zorlaştırmaktadır. İş biriktirmektedir.  Özellikle 2019’dan sonra derneğe üye olma koşullarını yeni duruma göre yeniden düzenleyeceğiz. Biz bir irade ile yola çıktık. Bizleri bu dernek etrafında birleştiren atmosfer kendi kararlarımız değildir. Tarih geldi ve bu sorumluluğu üzerimize yükledi. Bizler bu sorumluluktan kaçmadık. Bu derneği eğer biz kurmasaydık sektörde başka girişimler olacak ve bir gün mutlaka kurulacaktı. Biz sadece öne almış olduk. Çünkü sektörümüzdeki sorunlar ancak örgütlü bir yapının çözebileceği sorunlardır. Bakın göreceksiniz iş hayatımız açısından çok kısa sayılabilecek süre sonra dernek çalışmalarımız kendisini bir bir gösterecektir. Sektörümüzde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, birkaç zaman sonra geriye dönüp baktığımızda bugünün iş yapış şekilleri çağ dışı ve eskimiş olarak görünecektir.

SPPD ARTIK SEKTÖRÜMÜZÜN SAHİBİDİR

Ne diyordu Peter Drucker: ‘’Gideceğiniz Yeri Bilmiyorsanız Vardığınız Yerin Önemi Yoktur. Şimdi size nereye gideceğimizi açıkça belirtelim. Biz öncelikli olarak ticari işlerimizde toplumsal ahlakımızı yerine oturtacağız. Sektörümüzde hileli iş yapmanın yollarını kapatacağız. Sektöre getireceğimiz standartlar hileli işlere son verecektir. Şuan püskürtme sistemlerin geldiği nokta şudur; ya hileli iş yap, ya da kar etme. Ahlak sahibi uygulamacı firmaları dahi hileye iten bu sistemi sonlandıracağız. Kapitalist üretim ilişkileri içerisinde ‘kar mekanizması’ tüm toplumsal değerlerimizin önüne geçebiliyor. Ancak bu sahipsiz sektörler için geçerlidir. Ve nihayet değerli sektör temsilcileri sektörümüzün artık bir sahibi vardır.  SPPD artık sektörümüzün sahibidir.  Sektör temsilcileri ya bu dernek etrafında toplanıp standartların oluşmasına katkı sağlayıp oluşturulan standartlara uyarak iş yapacak ya da derneğe uzak kaldığı oranda sektörden de uzaklaşacaktır. Bu kural günümüzün tunç yasasıdır. Üreticiden uygulayıcıya kadar standart üretim ve uygulamaları egemen kılacağız. Victor Hugo’nun dediği gibi; ‘’İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır.’’

ALINAN KARARLAR

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yalçın YILDIZ’ın konuşmasının ardından Divan Kurulu seçimi yapıldı. Divan başkanlığı yönetiminde devam eden Genel Kurulda aşağıdaki konular tartışılıp karara bağlanmıştır.

1- Yönetim Kurulu kararı ile Kasım ayındaki toplantı 3 Kasım 2018 tarihinde Samsun da yapılacaktır.

2- Aralık ayı son haftası ya da Ocak ayının ilk haftası tüm sektörü bir araya toparlamak ve derneğin geldiği noktayı anlatmak için genel toplantı yapılacak.

3- MYK da akreditif olabilmek için gerekli altyapı çalışmaları yapılacak. Mesleki yeterlilik belgesi dernek tarafından verilebilmesi için çalışma yapılacak.

4- MYK dan gelen talep üzerine POLİÜRE SU YALITIM YETERLİK BELGESİ için çalışma yapılıp MYK ya sunulacaktır.

5- İTO da POLİÜRETAN KÖPÜK VE POLİÜRE SU YALITIMI ile ilgili birim oluşturulması için görüşmeler yapılacaktır.

6- ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI tarafından derneğimize yapılan resmi başvuruya istinaden 16 Kasım 2018 tarihine kadar hem POLİÜRETAN KÖPÜK hem de POLİÜRE ile ilgili olarak detaylı uygulama şartnameleri ve tüketim miktarları ile ilgili rapor ve sunum hazırlanacak ve bakanlıkta onaylarına sunulacaktır.

7- Dernek adına çıkartılacak olan derginin ismi POLİÜRETAN olarak oy birliği ile kabul edilmiştir.

8- POLİÜRETAN dergisi Kasım 2018 de ilk sayısını çıkartacaktır.

YENİ YÖNETİM KURULU

Alınan kararların ardından seçimlere geçilmiş. Dr. Yalçın YILDIZ tek aday olarak girdiği seçimlerde oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Seçim sonucunda SPPD’nin Yönetim Kurulu şöyle oluşmuştur.

GENEL KURUL / YÖNETİM KURULU (ASİL)

Dr. Yalçın YILDIZ Yönetim Kurulu Başkanı

Yusuf AKDEMİR

Kadir AKSAKALLI

Kudret ALDEMİR

Tarık ALTUN 

Vasfi AYÖZLEK 

Namık BAYTEKİN

Mustafa KAVLAK

Adem ŞAHİN

Cahit TEN

Kadir USLU

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz